Raw Life Collectors aneb „Sběrači z divočiny“

     Před pár lety jsme začali cítit, že nastal čas „změny“. Žili jsme v Evropské metropoli, pracujíc v našich kancelářích. S přibývajícími lety, jsme stále více toužili usadit se a žít blíže přírodě, jak se to v dnešních časech děje mnoha lidem. Byli jsme relativně mladí, svobodní a necítili jsme žádné limity v důležité otázce: Kde začít novou fázi našeho života?

Zvažovali jsme všechna pro a proti mnoha různých míst naši planety, ale nakonec za nás rozhodla naše srdce. Vždy jsme rádi cestovali a na jedné z našich cest jsme objevili nádherné místo na hřebenech rumunských Karpat. Místo v divoké přírodě, v sousedství starobylé české vesničky. Vyřídili jsme naše předešlé „městské“ závazky a přestěhovali se. Nevěděli jsme sice nic o tom, co nám tahle velká změna přinese, ale vzhledem k našim povahám, jsme do toho skočili bez váhání.

     Dobrodružství s lanýži začalo přibližně rok po našem přesídlení. Tehdy Robin našel „něco“ na hranici pozemku a lesa, pod starou krásnou lípou. Myslel si, že to „něco“ je šiška nebo odpadnutá kůra stromu. Nicméně dál to „něco“ nezkoumal. Pár dní po této epizodě, mu náhoda připletla do cesty článek, ve kterém ho do očí udeřilo slovo „lanýž“. Protože nikdy nebyl gurmán, nevěděl, o co se jedná. Tehdy se domníval, že se nejspíš jedná o mořského živočicha. Zvědavost ho přiměla vyhledat pravý původ slova. Umíte si představit jeho překvapení, když zjistil, že to není žádná mořská potvora a že to „něco“ co viděl, nebyla šiška, ale houba. A nejen to. Zjistil také, že jsme se přestěhovali do jedné z oblastí na světě, kde jsou výborné podmínky pro jejich růst a kvalita zdejších lanýžů je po staletí velmi ceněna. 

     Když mi o tom všem řekl, byla jsem v sedmém nebi. Vždy jsem byla labužník a nikdy by mě nenapadlo, že si dám svá milovaná Lanýžová vajíčka k snídani tady, tak daleko od gurmánského prostředí, které jsem opustila jako součást svého „starého života“. Ale lanýže se rozhodli, že mě neopustí a umožnili mi zjistit, jaké potěšení skýtá proměna jednoduchého, domácího, svépomocí vypěstovaného jídla na kulinářskou perlu. A jaký je rozdíl, mezi lanýžem běžně kupovaným a lanýžem zpracovaným ručně, bez chemie a za čerstva.

     Jedna věc vedla k druhé a brzy se naše rodina rozrostla o Sáru. Psí přítelkyni a pomocnici z rodu Lagotto-Romagnolo, který je již více jak pět století využíván právě na pomoc při vyhledávání lanýžů. Sára se tak stala po důkladném výcviku první a nejdůležitější členkou našeho rodinného sběračského týmu. Všichni společně jsme začali objevovat úžasné vlastnosti lanýžů, rostoucích zde v Rumunských horách.

     Je nám ctí a potěšením moci se s Vámi podělit o tyto dary přírody. Tím, že rostou divoce, na stovkách kilometrů divokého lesa, kde lidská noha zřídka kdy vkročila, jsou zdejší lanýže unikátní i ve světovém měřítku. Čím dál víc lanýžové produkce totiž pochází z umělých lanýžových plantáží. Věříme, že divoké balkánské lanýže mohou být právem hrdé na svůj původ a kvalitu.

    Rádi se s Vámi podělíme o čerstvé plody nasbírané přímo našim týmem. Dále nabízíme lanýže za čerstva konzervované v naší rodinné manufaktuře, nebo nás můžete po dohodě navštívit a my Vám řekneme vše, co o lanýžích víme a poznáte také naše úžasné pejsky.